Finance pro tvůj projekt!
Lektorka: Eva Pavelová – fundraiserka a administrátorka dotačních a grantových projektů v Hnutí Brontosaurus
Základem dobrého projektu je nápad vycházející z nějaké potřeby (přírody, komunity). Chceme dosáhnout nějakého konkrétního cíle – zlepšení a předpokládáme, že by k tomu mohly vést konkrétní kroky a aktivity. Pro ně pak hledáme finanční i jiné zdroje.
Poskytovatelům finančních prostředků je třeba předložit projektový záměr. Ať už žádáme o finance soukromé dárce, místní instituce, nadace nebo státní orgány, struktura žádosti je vždy podobná:
- Projektová východiska – jaký je současný stav a proč je třeba s ním něco dělat?
- Projektové cíle – jakého zlepšení výchozí situace chceme dosáhnout?
- Projektové aktivity – jakými konkrétními činnostmi plánovaných cílů dosáhneme?
- Projektové indikátory/výsledky – jak změříme, že byl náš projekt úspěšný?
- Harmonogram – kdy a v jaké posloupnosti budeme realizovat jednotlivé aktivity?
- Rozpočet – kolik peněz a na jaké aktivity/typy nákladů budeme potřebovat?
Pro realizaci dobrovolnických aktivit v ochraně přírody a krajiny obvykle finanční prostředky potřebujeme na:
- Materiál – nářadí, nástroje, sazenice, spotřební materiál
- Služby a dodávky – náročnější nebo odborné práce, na něž dobrovolnictví navazuje
- Zázemí dobrovolníků – ubytování, stravování, kapesné
- Osobní náklady – koordinace a řízení projektu
- Nepřímé náklady – náklady zázemí (účetnictví projektu, telefon, kancelář)
Finance můžeme získat od soukromých dárců včetně firem nebo nadací, z rozpočtů obcí nebo krajů nebo ze státních a evropských rozpočtů. Podle typu aktivit, které jsou podporovány, lze dotace a granty rozdělit na managementové (primárně podporující zajištění péče o lokality), dobrovolnické (primárně podporující zapojování dobrovolníků a komunit) a kombinované (sledující jak cíle ochrany přírody, tak podpory dobrovolnictví).
Managementové dotace poskytuje nebo zprostředkovává zejména Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Ministerstvo řídí například poskytování evropských dotací ze strukturálních fondů (operační programy), Státní fond životního prostředí, Agenturu ochrany přírody a krajiny (programy PPK a PoPFK). Některé dotační tituly MŽP nebo Státního fondu životního prostředí podporují kromě samotného managementu i zapojení veřejnosti, formou doprovodné osvěty a informování i dobrovolnického zapojení. Podobné dotační programy, jaké vyhlašuje MŽP, administrují na lokální úrovni také jednotlivé kraje nebo obce.
Dobrovolnické dotace určené zejména k zapojování mládeže poskytuje v současné době například Evropský sbor solidarity, Fondy EHP a Norska nebo Ministerstvo vnitra. Pro práci s mládeží lze také využívat dotační tituly Ministerstva školství.
Je možné a také velmi vhodné financovat aktivity z více zdrojů. Vždy je ale potřeba sledovat specifikaci a omezení jednotlivých poskytovatelů.